Malzemeler
  • 2 olgun ananas
  • 200 gr içme suyu (1 çay bardağı+2 parmak daha)
  • 40 gr buğday nişastası (1,5 tepeleme yemek kaşığı)
  • 1 çay kaşığı vanilya özütü (yoksa 1 paket vanilin)
  • kavrulmuş file badem ve hindistan cevizi rendesi (süslemek için)

Yapılışı
Eğer soyulmamış ananas alındıysa dış kabuklarını bir tahtanın üzerine koyup keskin bıçakla boylamasına keserek soyabiliriz. Sonra en ortadaki sert bölümünün çevresi doğrayıp bu yerleri rendeliyoruz. Soyulmuş aldıysak işimiz çok daha kolay. Rendelediğimiz ananasları ince tel süzgece alıp bastırarak suyunu çıkartmalıyız. Ama katı meyve sıkacağımız varsa hayat çok daha kolay 😃
Sıktığımız ananas suyu yaklaşık 500 gr kadar olacaktır. Bu suyu bir sos tenceresine alıp üzerine içme suyunu ekleyelim.  Ama İçine nişasta ve vanilyayı koyup iyice karıştırdıktan sonra ocağın üzerine alıp karıştırmaya devam edelim. 7-8 dakika içinde kaynamaya başlayacaktır. Kaynayınca karıştırmayı bırakıp altını kısım 2-3 dk daha kaynattıktan sonra servis kaplarına alıp üzerini süslemek yeterli olur.
Tüyo 1: Ananaslar yeteri kadar tatlı olduğundan ilave bir tatlandırıcıya ihtiyaç duymaz. Ama tam pişmesi tamamlanmadan tadına baktığınızda şekeri az geliyse şeker veya bal ilave edebilirsiniz.
Tüyo 2: Bütün ananas alındığınızda meyvenin olgunlaşıp olgunlaşmadığını en tepesindeki kurumuş yapraklarından çektiğinizde kolay kopuyorsa olgun demektir.
Tüyo 3: Eğer pelteyi karıştırırken yer yer şeffaf topaklanmalar olduysa bir el blenderı ile 2-3 kez karıştırıp pelteyi tekrar ocağın üzerine alıp kaynatabilirsiniz.
Tüyo 4: Bu tatlıyı suyu çıkan ve tatlı olan her meyve ile yapabilirsiniz. Kavun, şeftali, portakal karpuz gibi