Malzemeler
   • ½ kilo tatlı kokulu elma (kabukları ile beraber irice doğranmış)
   • 1 Yemek kaşığı tarçın
   •  200 ml su
   • 40gr Kakao (4 yemek kaşığı)
   • 2 yumurta
   • Vanilya özütü veya 1 paket vanilin
   • 2 avuç irice dövülmüş fındık ( arzuya göre)

4 kişilik

 
Yapılışı
Bir tencerenin içine doğranmış elmaları tarçını ve suyu koyup şöyle bir karıştırdıktan sonra, ocağın üzerine koyalım. Su kaynayınca ocağın altını kısıp tencerenin kapağını da kapatarak 20-25 dk elmalar iyice yumuşayana kadar pişirelim. Pişen elmaları mutfak robotunda kesme bıçağı takılıyken güzel bir püre olana kadar çekelim. Bu şekilde hazırlanan elma püresine apple butter deniliyor. Ve pek çok tatlı yapımında şeker yerine kullanılabilir. Hazırladığımız elma püresini bir kaba boşaltıp soğumaya bırakalım. Bu kadar elmadan 300 gr kadar elma püresi olacaktır.
Fırını 180 dereceye ısınması için açalım.
Soğuyan elma püresinin içine yumurtaları kırıp iyice karıştırdıktan sonra kakao ve vanilya öztünü ekleyip karıştıralım. Akışkan bir harç olacak.  20*20 veya 25*15 cm ölçülerinde bir kabın içine yağlı kağıt serelim. Hazırladığımız harcı kaba boşaltıp fırında 30 dk pişmesi yeterli olacaktır. Her fırının potansiyeli farklılık göstereceği için 35 dk pişirmek gerekebilir kontrol etmekte fayda var. Kek eğer sallandığında ortası dahil hiç  kıpırdamıyorsa pişmiş demektir. Bu tarifte un olmadığından klasik kürdan testi yapmak bir şey ifade etmez kürdan hep ıslak çıkacaktır.
İçi ıslak etrafı pişmiş yerken asla suçlu hissetmeyeceğiniz keyifli bir tariftir.
Tüyo1: Eğer biraz daha tatlı olsun derseniz elmaları pişirirken içine çekirdekleri çıkartılmış 3-4 adet hurma  eklenebilir.
Tüyo 2: Elma püresini hazırladığınızda tadı az gelirse o esnada içine 1 yemek kaşığı pekmez varsa keçiboynuzu pekmezi çok yakışır.
Tüyo 3: Harcı çok sıvı olduğu için üzerine fındığı en başta koyarsak içine çökecektir. O nedenle fındıkları son 10 dk’da üzerine serpmek gerekir