Malzemeler
  • 300 gr un
  • 4 gr tuz
  • 1 yumurta sarısı
  • 150gr tereyağ (soğuk ve küp küp doğranmış)
  • 2 YK Buzlu su
Yapılışı
Robotun içine tüm malzemeleri koyup ara ara çalıştırarak önce kırıntılı bir hamur oluşturuyoruz. Sonra içine suyu ekleyip hamurun toparlanmasını sağlayabiliriz. Eğer suyu koyduktan sonra hala çok kırıntılı ise isternirse 1 YK daha soğuk su ekleyebiliriz.  Hamurun çok da toparlanması gerekmiyor zaten elimizle bastırarak şekil vereceğiz.
Hamuru kalıba yerleştirmeden önce buzdolabında 1 saat bekletmek çok iyi olur.
Buzdolabından çıkardığımız hamuru tart hamurunun içine ellerimizle bastırarak yerleştiriyoruz. Yada hamuru iki yağlı kağıt arasına koyup bir merdane ile açtıktan sonra kalıbın ortasına koyup elimizle yerleştirebiliriz. Hangisi daha kolay gelirse
Kalıba yerleştirdiğimiz hamurun 1015 yerine çatalla delerek hava çıkmasını sağladıktan sonra kabarmamalı için hamurun ortasına bir yağlı kağıt koyup bi daha kullanmayacağınız herhangi bir bakliyatla hamurun üzerinde ağırlık yapmak gerekir.
180 derece ısıtılmış fırında 15 dk pişirdikten sonra kalıbı çıkarıp ortasındaki ağırlık için konulan bakliyatı alıp tart hamurunu fırına 10 dk koyup pişirelim. Böylece tart hamuruz hazır.
Pişirme Önerisi 1: Bu ölçüdeki tart hamuru  26*26 cm’lik bir kalıp içimin kenarları kalkık kalıp yapmak üzere idealdir.
Pişirme Önerisi 2: Eğer tatlı birşey için kullanılacaksa bu ölçülerde tuzu çıkarıp 50 gr şeker koymak yeterli olur.