Malzemeler
  • İlikli Kemik (kasaptan talep edilir. Münkünse bir kaç parçaya bölünmüş)
    • Burada kemiğin ağırlığının önemi yok 2-3 kilo kemikten 5 kilo kadar ilikli kemik suyu çıkacaktır
  • İçme suyu
  • 1/2 çay bardağı elma sirkesi
  • 1 büyük kuru soğan
  • tuz, tane karabiber
  •  Arzuya göre havuç, kereviz sapı, patates, taze kekik, limon, maydanoz
Yapılışı
Kemikleri öncelik kasaptan aldığımızda sığabileceği bir tencere içine yerleştirip üzerini geçecek kadar normal su koyup bir gece bekletiyoruz. Bunu yapmamızın nedeni kemiğin kanının tamami ile suya geçmesini sağlamaktır. Bu suyu süzmeden önce, ocağın üzerine koyup biraz suyu ısıtarak kalan tüm kanın suya geçmesi sağlanır.  Suyun da bu aşamada iyice kanlandığını göreceksiniz. Sonra bu suyu döküp kemikleri de bir kaç kez yıkadıktan sonra tencere koyup üzerine içme suyu ve elma sirkesi koyarak ocağınızın orta ateşteki bir bölümüne koyup, kaynayana kadar ocağın altını açıyoruz.  Sonra tencereyi ocağın en küçük bölmesine alıp en kısıkta ateşte tutuyoruz.
Burada önemli olan suyun fokor fokur kaynamamasıdır. En küçük bölümde kısık ateşte su pıt pıt diye kabarcıklar çıkarır. Bu şekilde 8-10 saat kadar kemikler ocağın üzerinde kalsın. Kemikteki iliğin tamamının suya geçmesini, çok kısık ateş ve uzun süre kalması sağlayacaktır.
Ocağın altını kapatmaya 2 saat kala içine tuz karabiber kuru soğan ve arzuya göre diğer malzemeleri atıyoruz. Suyun tadına bakarak tuzunu ayarlamanızı öneririm.
10 saatlik süremiz dolduğunda ocağı kapatıp, kemik suyunu biraz ılınmasını bekliyoruz. Sonra içindeki kemik ve diğer malzemeleri bir maşa yardımı ile alıp, tencerede kalan suyu bir süzgeçten geçirerek başka bir kaba aktarıyoruz. Böylece kemik suyunun içindeki tüm ufak tefek kalıntılardan kurtulmuş oluruz.
Süzdüğümüz kemik suyunu buzdolabına kaldırıp 6-7 saat bekletiyoruz. Bunu yapmamızın nedeni kemik suyunda tüm yağının donmasını sağlamak. Yağ donarak kemik suyunun üzerinde beyaz bir tabaka oluşturacak. Bu tabakayı ayırdığımızda altında jölelenmiş efsane şifalı kemik suyumuz hazır.
Bu ilikli kemik suyunu 200 gr’lık porsiyonlayıp buzlukta aylarca saklayabilirsiniz. Çorbalarda, yemeklerde, pilavlarda kullanabileceğimiz gibi tek başın ısıtıp içine biraz limon sıkıp tüm şifasından faydalanmış ve çok doyurucu yüksek kaliteli bir besin alınmış olur.
Tüyo 1: Kemiklerin kanını daha hızlı çıkarmak istenirse, kemiklere su koyup su kaynayana kadar ocakta tutup bu suyu döküp aynı işlemi 2 veya 3  kez yaptığımızda da kemiklerin kanları tam olarak çıkacaktır.
Tüyo 2: Alınan kemik miktarını tahmin etmek çok zor olduğu için ölçü yazmadım. Önemli olan kemiklerin üzerini geçecek kadar su olması. Eğer aldığınız kemikler madalyon olarak küçük küçük kesilmiş ise  (bazı büyük marketlerde böyle satılıyor) O zaman 1 kilo kemiğe 3 kilo içme suyu ile yapabilirsiniz.
Tüyo 3: Sirke kemikteki yararlı minarallerin suya geçmesini kolaylaştırmaktadır.