Hakkımda

Mutfak için öğrenmeye, yapmaya, denemeye bıkmıyor, doymuyorum…

İnsanın hayal dünyasını genişleten, hani aklını başından alır dedikleri türden kokuların olduğu bir evde büyüdüm. Elbette hepimizin annesi müthiş aşçı. Yurdumuzda hakikaten de öyle. Annem yemek yapmayı biraz daha ileri düzeye taşıyan komik ve çılgın biridir. Her yediği şeyi ayırt edebilen, sadece yiyerek o yemekleri yapabilen, meraklı, okuyan, araştıran, malzemenin peşinden dükkan pazar memleket dolaşan biri. Hal böyle olunca yemeğe meraklanmak da sanki doğal bir süreç gibi oldu. Eh yemek yemeğe olan düşkünlüğüm de biraz bu ilgiyi perçinlemiş olabilir laf aramızda 🙂

Yemek yerken çatalıma sofradakilerden seçmeler yapıp mükemmel lokmaya ulaşma çabalarım vardır. Hem pişirdiklerim için bir arşiv olsun, hem tarif verdiğim dostlarıma başvuracakları bir adres olsun diyerek mukemmelokma’yı açtım. Tipik bir Akdeniz mutfağı aşığıyım, yurdum yemeklerine de vurgunum. Ne zaman bir yurdum yemeği öğrenmeye yeltensem kulak memesi, göz kararı, kek gibi çırp, reçel kıvamına gelene kadar kaynat, helmelenmesini bekle, biraz ondan biraz bundan ölçüleri ile tutturmanın zorluğunu da epey yaşadım. O nedenle; özgün yemeği yapanları önce izliyorum, sonra malzemeleri dünya standartlarında ölçerek yeniden deniyorum ama tarifi yazarken her mutfakta bulunan ölçüler olan bardak kaşık ölçüleri ile olmasına da özen gösteriyorum. Türk olmayan aşçıların kitaplarını okuyorum hayalimde bu güzel olur dediğim yemekleri de Türkiye’deki malzemeler yeniden pişiriyorum.

Annelerimizin ninelerimizin o mükemmel yemekleri kaybolmasın, şehir hayatlarının koşturmalarında modern aletlerle daha pratik şekilde pişirelim ve hem biz hem çevremiz hem çocuklarımız o mükemmel yemekleri yemeğe devam etsin istiyorum. Ayrıca gıda israfının ne kadar büyük boyutlarda olduğuna da kendi küçük mutfağımda bile gözlemlediğim için hiç bir malzemeyi atmadan müthiş lezzetler çıktığını gördükçe yepyeni şeyleri yapmayı hayal ediyorum.

Tadını beğendiğim her yemeği pişirmeye hevesliyim. İyi yemeğin bütün sınırları ortadan kaldıracağı inancındayım. Ağırlıklı Türk mutfağı olmak üzere, yemekten keyif aldığım her tarifi burada yayımlamayı hayal ediyorum.

Gezip gördüğüm yerleri, yemeklerini denediğim lokantaları, beğendiğim malzemeleri de sizinle paylaşırım.

Rüyalarımda yemek görmek, iyi malzemenin güzel yemeklerin peşine düşmek, yemek masalarında uzun muhabbetler etmek dışında, finans sektöründe çalışan, büyük şehir keşmekeşini her gün damardan alan, yemeyi yedirmeyi seven, hem her daim acayip gerçekçi hem de uslanmaz bir iyimserim.