Malzemeler
  • 3 lt inek sütü
  • 400 gr şeker (hep 500 gr il yaptım ama sanki tadı biraz daha az olsa daha iyi olur gibi geldi bir sonraki sefer 400 gr olarak yapayım)
  • 1 çubuk vanilya (tohumları çıkarıp içine attıktan sonra çubukları da kaynarken içine atıyoruz)
  • 1 tepeleme çay kaşığı karbonat
Yapılışı
Sütü tencereden 4-5 parmak mesafe kalacak şekildeki bir tencereye koyup kaynatmaya başlıyoruz. Tencerenin altı orta derece ateşten biraz daha kısık olacak. Sütü bu şekilde 40 dk kadar kaynatıyoruz. Sonra içine vanilyalı ekliyoruz. 15-20 dk kaynadıktan sonra karbonatı atıp başında durarak sütü karıştırıyoruz. Çünkü karbonatı attıktan sonra süt kabaracaktır. 5 dk kadar sonra süt söner o zaman içine şekeri koyup bir karıştırdıktan sonra altını kısığa yakın yapıp kaynatmaya bırakıyoruz. Eğer tencerenin altı çok açık olarak kaynatırsak süt reçelinin rengi çok daha koyu olur.
Arada bir karıştırılabilir. Bu şekilde yaklaşık 2- 2,5 saat kadar kaynıyor. Sütün hacmi epey azalacak. Burada tencerenin ortası hafif koyu kıvamla kaynamaya başlayınca altını kapatmak lazım. Kendi kendine soğudukça yoğunlaşacaktır. İlk etapta sanki reçel kıvamında daha sıvı da gelse soğudukça koyulacaktır.
İçine attığımız vanilya çubuklarını çıkardıktan sonra, reçel biraz ılınınca bir el blendırı yardımı ile pürüzsüz bir hal alana kadar çekmek pratik bir yöntemdir.
Reçelin soğuyunca pütürlü olmaması için bunu yapıyoruz. Yabancı tariflerin çoğunda sıcakken tel süzgeçten geçiriyorlar. Tel süzgeçten geçince çok daha ipeksi bir dokusu oluyor. Ama bence böyle daha pratik ve çok benzer sonucu veriyor. Ben süzdüm biliyorum üstelik bir sürü temizlenmesi zor bulaşık çıkıyor gerek yok.
Tüyo: Bir çubuk vanilyayı düz bir zemine koyup, keskin bıçak yardımı ile ortadan ikiye tam olarak bölüyoruz. Böldüğümüz vanilya çubuğunun ortasında bıçağın ucu ile sürterek geçince vanilya çekirdeklerini çıkarmış oluruz.