Malzemeler
  • 500 gr un
  • 100 gr kaynar su
  • 200 gr soğuk süt
  • 200 gr tereyağ (eritilmiş)
  • 1 paket instant maya
  • 1,5 boğum dil peyniri (iyice didiklenmiş)
  • 50 gr beyaz peynir (ufalanmış)
  • 1 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 yumurta sarısı
  • 1 tatlı kaşığı tuz
Yapılışı
Yumurta sarısı ve yoğurdu bir kasede karıştırıp kenara koyalım
Eğer hamur yoğurucu varsa içine suyu sütü mayayı erimiş yağdan 2 yemek kaşığı koyup mayanın çözülmesi için 10 dk kadar bekliyoruz. Sonra içine unu ekleyip makinada pürüzsüz bir hamur olana kadar yoğuruyoruz. Yoğrulmuş hamuru 4 eşit parçaya bölüp yuvarlak bezelere çeviriyoruz.
Kenarda bir yerin zemini unlayıp bu bezeleri buraya koyup üzerine nemli bezle örterek 1 saat bekletiyoruz.
Beklediklerin sonra bezelerden birini alıp unlanmış bir zeminde oklava yardımı ile açabileceğimiz kadar yuvarlak açıyoruz ince bir yufkamız oluyor. bunun büyüklüğü de yaklaşık bizim satın aldığımız yufkalar büyüklüğünde oluyor. Açarken küçük bir iki yırtık olursa derde gerek yok pek de önemli değil. Yufkayı açtıktan sonra yüzeyinin her tarafına tereyağ sürüyoruz. Sonra bir tarafından yufkayı kaldırıp hamurun ortasına gelecek şekilde katlıyoruz. Üste gelen kısım yağ sürülmediği için üstüne tereyağ sürüyoruz. Sonra bu katlama işlemini kalan üç taraf içinde yapınca elimizde büyükçe bir kare oluyor. Her kutladığımız tarafın üzerine yağ sürmeyi unutmayalım. en üstüne de biraz yağ sürüp kenara koyuyoruz.
Sonra diğer bezeyi alıp yine ilkinde olduğu gibi açabildiğimiz kadar büyük açıyoruz. Açma işlemi bitince tüm yüzeyine yağ sürdükten sonra tam ortasına biraz önce kare yaptığımız hamuru koyuyoruz. Alttaki hamuru ilki gibi bu hamurun üzerine gelecek şekilde yağlamaya devam ederek katlıyoruz. Ve daha kalın bir kare hamurumuz oluyor.
Bu şekli ile hamuru oklava veya merdane yardımı ile küçük parmak kalınlığında büyük bir diktörgen haline getiriyoruz. Ortasına dil peyniri ve beyaz peyniri koyduktan sonra hamurun uzun tarafından peynirleri kapatacak şekilde örtün. Sonra diğer ucunu da hamurun üzerine kapatıp kısa kenarlarında katlama yapılan yere biraz yapıştırdıktan sonra hamuru ters çevirerek. Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisinin üzerine koyuyoruz.
Çok keskin bir bıçak veya varsa jilet yardımı ile hamurun verevinden 2-3 cm aralıklarla kesikler atıp üzerine yoğurtlu yumurta sarısını sürüp 180 derece fırında 25-30 dk üzeri iyice kızarana kadar pişiriyoruz .
Diğer kalan 2 bezeyi de kare şeklini verilmiş tek bir hamur yapıp yine üzerini çok sık şekilde olacak şekilde kesikler atıp üzerine yoğurtlu yumurta sarısını sürüp fırında pişiriyoruz. Bu parça içinde peynir olan göre 7-8 dk daha erken pişebilir.
Böylece 2 tane hem sade hem içli Sivas katmeri hazır.
Elalemin kruvasanı varsa bizim de katmerimiz var