Malzemeler
  • 100-150 gr gül yaprağı (reçel yapılan gülün rengi pembe olup muazzam kokusu ile diğerlerinden farklıdır. Genelde reçelli gül olarak da satılır)
  • 2 lt içme suyu
  • 600 gr şeker
  • 3-4 tane limon tuzu
Yapılışı

Gül yapraklarını güzelce yıkıyoruz. Sonra yaprakların yarısını kenara ayırıp diğer yaprakları tencereye koyup üzerine suyu ekleyip 15-20 dk kaynatıyoruz. Gül yaprakları suya tam olarak rengini veriyor. Suyun içindeki yaprakların rengi iyice kararıyor. bir kevgir yardımı ile bu yaprakları sudan çıkarıyoruz. Sonra içine şekeri ekleyip orta derecede açık bir ateş üzerinde yaklaşık 35-40 dk kadar kaynatıyoruz.

Bu sırada buzuluğa bir çay tabağı koyalım iyice soğusun. Bu şekilde reçelin olup olmadığını kontrol edeceğiz.  Reçel 20-25 dk kaynadıktan sonra ayırdığımız ve hiç kaynatmadığımız diğer yaprakları reçelin içine atıyoruz beraber kaynamaya devam edecekler. Pişmesine yakın limon tuzunu atıp bir taşım kaynatmak yeterli olacaktır.

Reçel kaynarken bir parça alıp buzluktan çıkardığımız tabağa damlattığımızda damla biçiminde akmadan duruyorsa reçelin altını kapatabiliriz.

Bir kavanoza koyup buzdolabında saklanabilir. Ama eğer daha uzun saklanmak isteniyorsa cam kavanoz kapaklarını kaynatalım. Reçeli sıcakken cam kavanoza koyup sıcak olan kapağı iyice kapatıp ters çevirirsek çok daha uzun süre buzdolabı dışında heryerde saklanabilir..

Bu reçel kaynarken evi saran koku gerçekten baş döndürü bir kokudur.

Tüyo : Reçel hazır olduğunda hala biraz sıvı olabilir ama soğumaya başladıkça katılaşmaya devam edeceği unutulmamalıdır.