Malzemeler
  • 180 gr Fesleğen yaprağı (dolu dolu 8 avuç) Bu kadar fesleğen yaprağı 5-6 demetten çıkar
  • 100 gr çam fıstığı
  • 200 gr rendelenmiş parmesan (marketlerdeki rendelenmişler çok kötü olur. Kalıp alıp rendelemek en doğrusu) (250 gr da olurmuş bir dahakine öyle yapayım )
  • 2 iri diş sarmısak
  • 2,5 çay bardağı zeytinyağı
Bu ölçüden 500-600 gr pesto sos çıkar
Yapılışı
İtalyanın orjinal pesto sosu tarifi olduğu için aslına sadık kalarak tarifi veriyorum. Aslında pesto sos her yeşil sebze, sarımtırak peynir ve kuruyemişle olur.
Fesleğenleri yıkadıktan sonra yapraklarının iyice kuruyana kadar genişçe bi yüzeye serebiliriz. Yapraklarının iyice kuruması sonrasında sosu yaparken çürümemesi ve daha uzun süre dayanması için önemli bir ayrıntıdır.
Çam fıstıklarını yağsız bir tavada hafif kahverengi oluncaya kadar kavurup kenara alarak soğumaya bırakıyoruz.
Robotta kesme bıçağı varken önce fesleğenin hepsini 1 fincan zeytinyağını koyup fesleğenler iyice küçülen kadar karıştırıyoruz. Arada robotun kapağını açıp kenarlarda kalanları kabın içine sıyırmak her parçanın ezilmesini sağlar.
İyice ezilen fesleğenin içine çam fıstıklarını koyup 1-2 dk çekiyoruz. Sonra içine 1 fincan daha zeytinyağı ile rendelenmiş parmesan ekliyoruz. Bu şekilde de 2 dk kadar robotu çalıştırıyoruz.
Tüyo 1: Fıstıkları kavurmak lezzeti çok değiştirir.
Tüyo 2: Sosu saklayacağımız kavanozlara koyup üzerine hava almaması için zeytinyağı döküp ağzını sıkıca kapatınca buzdolabında 1 yıl kadar kalabilir.
Tüyo 3:  Açıldıktan sonra 10 gün içinde tüketmek için küçük kavanozlar daha mantıklı olur.
Tüyo 4: İzmir tulumla da efsane olur bu sos. Ayrıca her kuruyemiş her sarımtırak sert peynirle sos olur. Gerisi hayal gücü